Königin-Katharina-Stift Gymnasium Stuttgart Stronę zmodyfikowano: 15.01.2020 - 20:38

W dniach 21-25 stycznia 2020 r. będziemy gościć młodzież i nauczycieli z Königin-Katharina-Stift-Gymnasium Stuttgart. Uczniowie POSM II st. im. F. Chopina wspólnie z niemieckimi przyjaciółmi wezmą udział w dwóch równoległych projektach. Warsztatom poświęconym fenomenowi Europy, jako wspólnocie historii i wspólnocie wartości (ten projekt będzie miał swoją kontynuacje w Stuttgarcie w październiku 2020) towarzyszyć będą warsztaty orkiestrowo-chóralne. W piątek 24 stycznia 2020 o godz. 19.00 w kościele Św. Stanisława Kostki na Dębikach odbędzie się wspólny koncert muzyków niemieckich i polskich.

Königin Katharina Stift (KKSt) Gymnasium Stuttgart

Szkoła ta została ufundowana w roku 1818 przez młodą królową Katarzynę de Württemberg i w tamtych czasach była jedną z najbardziej innowacyjnych i najnowocześniejszych szkół niemieckich. W ciągu 200 lat swojej działalności wykształciła wielu wybitnych przedstawicieli niemieckich elit.

Współpraca POSM II st. z tą ważną placówką edukacyjną stolicy Badenii i Wirtembergii rozpoczęła się w roku 1998. W roku szkolnym 2017/2018 została ona wznowiona po kilkuletniej przerwie. Jej celem jest spotkanie uczniów z Polski i Niemiec oraz ich wspólne działania na rzecz wzajemnego poznania i dialogu kulturowego. Służyć temu będą wspólne projekty artystyczne oraz wymiana młodzieży.

Kooperacja szkół partnerskich jest finansowana ze środków Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży www.pnwm.org

W ramach przygotowań do kolejnych wymian młodzieży z naszym niemieckim Partnerem Königin-Katharina-Stift Gymnasium Stuttgart w dniach 16 -18.10 odbędzie się Spotkanie Przygotowawcze kadry tego projektu. Grupa nauczycieli z Niemiec dołączy do przedstawicieli naszej szkoły i razem przedyskutują formy i tematy kolejnych spotkań młodzieży. Przypominamy, iż projekt dofinansowany jest przez Polsko -Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Zapraszamy na koncert dedykowany Gościom z Niemiec, który odbędzie się 16.10 o godz. 18.00 w Auli POSM.

W dniach 21-26.10.2018 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli wspólnie z niemieckimi kolegami w warsztatach orkiestrowo-chóralnych, podczas których przygotowali wykonanie J. Ruttera Mass Of The Children. Wykonaniem tego podczas galowego koncertu w Stiftskirche dzieła uczczono 200 lecie istnienia Königin-Katharina-Stift Gymnasium Stuttgart. Orkistry i chóry przygotowali i poprowadzili Christoph Wagner i Marceli Kolaska.

Autor fotografii: Königin Katharina Stift