niedzielne poranki muzyczne z Fundacją "Zawsze warto" Stronę zmodyfikowano: 03.08.2019 - 22:49

RELACJA Z PORANKÓW MUZYCZNYCH 2018-2019
CYKLU KONCERTÓW W FUNDACJI „ZAWSZE WARTO”

W mijającym roku szkolnym 2018-2019 spotykaliśmy się tradycyjnie w każdą trzecią niedzielę miesiąca na Radziwiłłowskiej, aby wysłuchać koncertów przygotowywanych przez nauczycieli i uczniów naszej Szkoły.

Gościnne progi Fundacji „Zawsze warto” odwiedzili soliści, kameraliści, wokaliści, chórzyści i nawet… orkiestra! W sali koncertowej zagrali młodzi wirtuozi, niektórzy już z bogatym artystycznym portfolio, przygotowani przez swoich Mistrzów-Nauczycieli.

Wspólnie dotarliśmy do rozmaitych muzycznych krain.

Odkrywaliśmy brzmienia gorącego południa – argentyńskie, hiszpańskie, południowowłoskie, ale także chłodnej północy – fińskie. Nie zabrakło klasyki – Bacha, Beethovena, Brahmsa, Vivaldiego czy Liszta – oraz muzyki polskiej, którą w tym roku reprezentowali Chopin, Szymanowski, Lutosławski, Tansman, Pasieczny, Gomółka, Świder i oczywiście Moniuszko. Poświęcony obchodom 200-tnej rocznicy urodzin kompozytora rok 2019 i my uświetniliśmy majowym koncertem pieśniowo-operowym.

Nieśpieszne niedzielne przedpołudnia zmienialiśmy muzyką.

Wykonawcy wnosili swoją młodzieńczą energię nie tylko w wykonywane utwory, ale przede wszystkim w nas – słuchaczy. Wzruszali, bawili, skłaniali do refleksji, porywali do tańca, przenosili w idylliczną zadumę, muzycznie wypowiadali patos i dramatyzm.

Dotknęli niezliczonej ilości znaczeń ukrytych w mowie dźwięków.

A my-słuchacze? Dziękujemy i prosimy o więcej.

Do zobaczenia po wakacjach!

By zbytnio nie tęsknić linki do wybranych fotorelacji:
www.zawszewarto.pl/nowe-interpretacje-mlodych-w-poranku
www.zawszewarto.pl/lutowy-poranek
www.zawszewarto.pl/majowy-poranek

W niedzielę 21 stycznia Poranek muzyczny był jednocześnie okazją do podsumowania ubiegłorocznej edycji Jesiennego Święta Poetów i promocji wydanego z tej okazji II tomiku Jesiennych Jaskółek, zawierającego wyróżnione wiersze i prace plastyczne w towarzyszącym corocznie Świętu konkursie.

W koncercie, prowadzonym tradycyjnie przez Panią Marię Zielińską, udział wzięli: Jan Mitka – skrzypce, Samuel Piękoś – kontrabas oraz mgr Mikołaj Pęcherski – wiolonczela. Znakomity koncert instrumentów strunowych, tak wydawałoby się przeciwstawnych jak skrzypce i kontrabas, pięknie stonowała wiolonczela i tylko żal, że koncert tym razem był krótszy.

W drugiej części spotkania, przy kawie i herbacie były dyplomy i… w większości przypadków radość z pierwszego tomiku, w którym znalazły się pierwsze wiersze i pierwsze prace plastyczne, tak ładnie wydane. Było wiele radości, duma rodziców i dziadków, gratulacje rodzeństwa i kolegów. Nie obyło się bez pierwszych autografów i zdjęć... na ściance. To było bardzo udane połączenie pięknej muzyki z poezją i sztuką.

Gratulujemy wyróżnionym i Rodzicom, zapraszamy za rok!

III poranek muzyczny zabrzmiał muzyką perkusyjną.Utwory Takatsugu Muramatsu, Astora Pizazzoli, Marka Glenwortha oraz Emmanuela Sejourne na wibrafonie i marimbie, pod czujnym okiem swojego profesora Leona Olejniczaka w ponad godzinnym koncercie cudownie zaprezentowali Paweł Dyyak i Jakub Kołodziejczyk.

Spotkanie poprowadziła mgr Maria Zielińska.

Cieszy nas również bardzo rosnąca porankowa widownia.

Następny Poranek muzyczny... za rok, 21 stycznia 2018 o godz.11.00.

Serdecznie zapraszamy!

Poranki się budzą

10 listopada gościliśmy na Radziwiłłowskiej kolejny, drugi Poranek muzyczny. Kameralne spotkanie z muzyką tym razem w wykonaniu gitarzystów było znakomitym momentem na spotkanie z perfekcją wykonania i pięknie brzmiącymi instrumentami czwórki wykonawców. W tajemnicę muzyki gitarowej wprowadziła słuchaczy na wstępie Pani Maria Zielińska.

Przed publicznością wystąpili: Marta Papierz, Dagmara Janikowska oraz Anna Bernaś-uczennice klasy gitarowej Pani Joanny Baran oraz Michał Stefański, uczeń Pani Bogusławy Papiewskiej-Oberbek.

Na następny Poranek zapraszamy w niedzielę, 17 grudnia 2017 o godzinie 11.00.

Poranek na Radziwiłłowskiej

W niedzielne przedpołudnie 22 października zainaugurowaliśmy cykl otwartych koncertów realizowanych przez Fundacją wspólnie z Państwową Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II st. im. F.Chopina w Krakowie.

Ideą przewodnią tegorocznej edycji jest „MOWA DŹWIĘKÓW”. Grę uczniów krótkim komentarzem ogólno-muzycznym opatrzyła Maria Zielińska przybliżając słuchaczom bogactwo barw i ukrytych znaczeń, którymi przemawia muzyka.

Recital akordeonowo-klarnetowy, dzięki umiejętnościom i wrażliwości młodych muzyków: Krzysztofa Madydy i Karola Kinala, nie tylko ukazał zróżnicowaną paletę kolorystyczną aerofonów lecz również ogromne możliwości wyrazowe drzemiące w tych instrumentach.

Muzycznie, absolutny sukces. Chylimy czoło.

Publiczność niech żałuje, że koncert przeoczyła.

Na następny muzyczny poranek zapraszamy 19 listopada!

KONCEPCJA PROGRAMOWA
NIEDZIELNYCH PORANKÓW MUZYCZNYCH
z Fundacją „Zawsze warto”

autor: mgr Maria Zielińska

NIEDZIELNE PORANKI MUZYCZNE to cykl koncertów o charakterze popularno-muzykologicznym, który realizowany będzie w roku szkolnym 2017-2018.
Tegoroczna edycja nosi nazwę: MOWA DŹWIĘKÓW.

Gra naszych uczniów, opatrzona krótkim komentarzem merytorycznym wprowadzi odbiorców do świata muzyki absolutnej - jej bezsłownego języka i znaczeń. Odkryjemy wspólnie specyfikę brzmień i różnorodność barw poszczególnych grup instrumentów. Prześledzimy pozawerbalne komunikaty i zgłębimy ukryte w utworach emocje, które kompozytorzy chcieli przekazać lub też wywołać u odbiorców.
Serdecznie zapraszamy!

własność intelektualna: mgr Maria Zielińska