sekcja przedmiotów ogólnokształcących Stronę zmodyfikowano: 24.03.2020 - 13:27

Klasy I i II

Program do edycji zdjęć - FSViewer (strona producenta programu) - darmowy dla domowych użytkowników (dostępny dla systemu Windows).

Klasy trzecie i czwarte

Pomocą do ćwiczeń z techniki tworzenia stron internetowych jest kurs na stronie www.kurshtml.edu.pl. Klasy trzecie mają opanować podstawy kodu HTML, klasy czwarte - do kodu prostej strony HTML mają zastosować kaskadowe arkusze styli (CSS). Programem pomocnym do ćwiczeń może być edytor HTML - KED (do pobrania z internetu, na darmowej licencji).

Klasy trzecie i czwarte powinny opanować umiejętość tworzenia osnowy dokumentu HTML oraz wstawiania komentarzy, nagłówków, tekstu w akapitach (należy opanować technikę pogrubiania, pochylania i podkreślania tekstu), obrazków i odsyłaczy. Klasy czwarte do tych umiejętności powinny dołączyć wstawianie bloków - DIV - oraz tworzenie tabel z łączonymi komórkami. Tak powstały kod należy uzupełnić elementami formatowania CSS - styl lokalny.

Do edycji stron internetowych w szkole używany jest program JTHTML (strona autora programu) - program jest darmowy. Ćwiczenia można wykonywać w dowolnym innym programie, nawet w zwykłym notatniku.

Klasy drugie, trzecie i czwarte - przykłady ćwiczeń w programie Excel.

- ćwiczenia klasa II
- ćwiczenia klasa IV.

Trochę informacji przydatnych do zaliczenia części teoretycznej

ZAKRES WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI

KLASA I
* podstawy budowy komputera - najważniejsze informacje o budowie, zasadach działania i charakterystycznych parametrach współczesnych urządzeń;
* system operacyjny - definicja, przykłady systemów;

KLASA II i III (test)
* wszystko to co dla klasy II oraz:
* umiejętność rozpoznawania typów plików po ich rozszerzeniach - lista rozszerzeń obowiązujących i krótkie omówienie;
* umiejętność przeliczania liczb z systemu dziesiętnego na binarny (i na odwrót) - nadobowiązkowo;
* umiejętność skonfigurowania funkcjonalnego zestawu komputerowego przy pomocy konfiguratora ze strony jakiegoś sklepu internetowego.

KLASA IV (sprawdzian na podstawie pytań opisowych)
* to co w poprzednich klasach oraz:
* umiejętność skonfigurowania funkcjonalnego zestawu komputerowego według zadanych wytycznych przy pomocy konfiguratora ze strony jakiegoś sklepu internetowego.
* umiejętność przeliczania liczb z systemu dziesiętnego na binarny (i na odwrót);

Materiały do części teoretycznej:
* www.kurshtml.edu.pl - pełny i bardzo dobrze opracowany kurs HTML, CSS i jeszcze paru innych technik;
* miroslawzelent.pl/kurs-html - jeszcze jeden kurs HTML - w formie prezentacji video
* pl.wikibooks.org - wiedza w pigułce i wcale nie tak skąpa;
* pl.wikibooks.org - systemy operacyjne dla gimnazjum, czyli podstawowa wiedza dla wszystkich, w tym szczególnie dla starszych klas z brakami wiedzy. Zawiera odnośniki do bardzo szerokiej wiedzy o poszczególnych systemach operacyjnych;
* pl.wikipedia.org - system operacyjny według Wikipedii, miejscami aż do przesady rozbudowany. Autorzy naprawdę chcieli się pochwalić ilością wyszperanego materiału;
* Niezbędnym elementem tych wiadomości jest orientacja w aktualnych parametrach (wielkości, szybkości itp.).

Grabiańska Anna
Antkowicz Monika