archiwum - wyjazdy zagraniczne

Sprawozdanie z pobytu orkiestry i chóru POSM II st. we Francji
w dniach od 21 kwietnia do 3 maja 2010 roku.

Kolejny raz orkiestra szkolna, której towarzyszył po raz pierwszy, mały 12- to osobowy chór szkolny, wyjechała na tournée koncertowe do północnej Francji (Normandia i Pikardia). Cały ten zespół, wraz z połączonymi 3 chórami z Francji, wystąpił przed publicznością francuską na czterech koncertach, w pięknych gotyckich katedrach.

Program koncertów obejmował następujące utwory:
Johannes BRAHMS 5 Taniec węgierski
Wojciech KILAR wyjątki z muzyki do filmu "Pianista" oraz "Portret Damy"
Piotr Czajkowski Serenada na smyczki cz. I
Antonio VIVALDI Concerto N° 6 op.11 - solista Jean - Pierre Menuge (flet prosty)
Antonio VIVALDI Credo RV 591 orkiestra i chór
Georg-Friedrich HÄNDEL Alleluja (fragment z Mesjasza) orkiestra i chór
Antonio VIVALDI Beatus vir RV 598 orkiestra i chór

Program ten został wykonany: 24 kwietnia w Saint Martin en Campagne, 25 kwietnia w Kolegiacie w Eu, 27 kwietnia w Abbeville i 2 maja w Cherbourgu - Octeville. Dwa pozostałe koncerty: 29 kwietnia w Gournay en Bray i 1 maja w Les Pieux odbyły się w salach koncertowych i miały inny charakter dzięki wypożyczeniu przez organizatorów fortepianu koncertowego. Pozwoliło to zaprezentować się naszym dwóm utalentowanym młodym pianistom, którzy wpisując się w obchody "roku chopinowskiego" wystąpili w I części tych koncertów, wykonując następujące utwory Fr. Chopina:
- Eligiusz Skoczylas (prof. M.Cieniawa) Ballada g-moll, walc Es-dur op.18, mazurek gis moll op.33,
- Szymon Nehring (prof. O. Łazarska) I cz.Koncertu Fortepianowego e-moll op 11 z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego (A.Machała, J.Mleczko, D.Majerska i A.Kozak) przygotowanego przez prof. M.Gizę-Piątek.

Wielka wrażliwość oraz mistrzostwo gry i interpretacji naszych pianistów spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności co zaowocowało licznymi bisami. Drugą część tych koncertów wypełniła orkiestra z programem jak wyżej.

Ten sam program mogła wysłuchać młodzież gimnazjum podczas 2 koncertów szkolnych w dniu 29 kwietnia w Gournay en Bray, a w dniu 26 kwietnia, orkiestra wraz z naszym małym chórem wystąpiła dla uczniów gimnazjum w Eu podczas dwóch audycji muzycznych.

Wszystkie koncerty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem o czym świadczą artykuły w prasie lokalnej, obecność radia i telewizji dla której nasza młodzież udzielała wywiadów prezentując siebie oraz naszą szkołę. W sumie na koncertach publicznych wysłuchało nas ok. 2500 osób, a na koncertach szkolnych ok.800 gimnazjalistów.

W dniu wolnym 28 kwietnia zorganizowana została wycieczka do Amiens, stolicy Pikardii (największa katedra gotycka w Europie), a w drodze do Cherbourga (30 kwietnia) zwiedzaliśmy plaże normandzkie będące miejscem desantu aliantów w 1944 roku oraz muzeum "Dla Pokoju" w Caen, które było dla naszej młodzieży wspaniałą lekcją historii i refleksji obejmującej przyczyny i przebieg II wojny światowej oraz jej konsekwencje.

Orkiestra wraz z chórem liczyła 37 osób, 3 pierwsze koncerty poprowadził Piotr Sułkowski, a 3 kolejne Grzegorz Brajner. Opiekunami byli nauczyciele: Małgorzata Giza-Piątek, Alicja Wolińska i Mieczysław Tuleja a kierownikiem - Jan Leśniak.