sekcja przedmiotów ogólnokształcących Stronę zmodyfikowano: 18.09.2018 - 21:20

Pierwsza wojna światowa w kolorze - film dokumentalny. Wojna oczami zwykłego, francuskiego żołnierza.

Wykaz przywilejów szlacheckich na zaliczenie

Proszę o zapoznanie się z wykazem dostępnym na stronie www.historia.azv.pl. Do tego wykazu proszę jeszcze dodać:
1180 r. - przywilej w Łęczycy - Kazimierz Sprawiedliwy
1210 r. - przywilej w Borzykowej - Leszek Biały, Konrad Mazowiecki, Władysław Odonic.

Inne przydatne strony z przywilejami:
- prosty, ale szczegółowy wykaz: historia.org.pl
- dosyć szczegółowo opracowany wykaz: www.poczet.com

Klasy I i II

Program do edycji zdjęć - FSViewer - darmowy dla domowych użytkowników (dostępny dla systemu Windows).

Klasy drugie - ćwiczenie w zarządzaniu plikami i folderami

Proszę pobrać plik pen.zip i skopiować go do folderu C:\use\. Należy go rozpakować a następnie wyszukać w powstałym folderze plik z poleceniami - jest to plik tekstowy, w nazwie ma m.in. słowo polecenia oraz jest nie większy niż 1kB. Po odnalezieniu należy go odczytać i wykonać zawarte tam polecenia.

Ćwiczenie w szkole jest wykonywane przy użyciu darmowego programu FreeCommander. Dodatkowo w szkole należy wykonać przed rozpoczęciem ćwiczenia operację mapowania dysku sieciowego z określoną nazwą komputera oraz udziału.

Klasy trzecie i czwarte

Pomocą do ćwiczeń z techniki tworzenia stron internetowych jest kurs na stronie www.kurshtml.edu.pl. Klasy trzecie mają opanować podstawy kodu HTML, klasy czwarte - do kodu prostej strony HTML mają zastosować kaskadowe arkusze styli (CSS). Programem pomocnym do ćwiczeń może być edytor HTML - KED (do pobrania z internetu, na darmowej licencji).

Klasy trzecie powinny opanować umiejętość tworzenia osnowy dokumentu HTML oraz wstawiania komentarzy, nagłówków, tekstu w akapitach (należy opanować technikę pogrubiania, pochylania i podkreślania tekstu), obrazków i odsyłaczy. Klasy czwarte do tych umiejętności powinny dołączyć wstawianie bloków - DIV - oraz tworzenie tabel z łączonymi komórkami. Tak powstały kod należy uzupełnić elementami formatowania CSS - styl lokalny.

Do edycji stron internetowych w szkole używany jest program Ked 2 - program jest darmowy. Ćwiczenia można wykonywać w dowolnym innym programie, nawet w zwykłym notatniku.

Klasy trzecie i czwarte - przykłady ćwiczeń w programie Excel.

- ćwiczenia klasa III
- ćwiczenia klasa IV oraz ćwiczenie w pliku .zip.

Trochę informacji przydatnych do zaliczenia części teoretycznej z informatyki w klasach od I do IV

ZAKRES WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI

KLASA I (VII podstawowa) oraz II (test):
* podstawy budowy komputera - najważniejsze informacje o budowie, zasadach działania i charakterystycznych parametrach współczesnych urządzeń;
* system operacyjny - definicja, przykłady systemów;

KLASA III (test)
* wszystko to co dla klasy II oraz:
* umiejętność rozpoznawania typów plików po ich rozszerzeniach - lista rozszerzeń obowiązujących i krótkie omówienie;
* umiejętność przeliczania liczb z systemu dziesiętnego na binarny (i na odwrót) - nadobowiązkowo;
* umiejętność skonfigurowania funkcjonalnego zestawu komputerowego przy pomocy konfiguratora ze strony jakiegoś sklepu internetowego.

KLASA IV (sprawdzian na podstawie pytań opisowych)
* to co dla klasy III oraz:
* umiejętność skonfigurowania funkcjonalnego zestawu komputerowego według zadanych wytycznych przy pomocy konfiguratora ze strony jakiegoś sklepu internetowego.
* umiejętność przeliczania liczb z systemu dziesiętnego na binarny (i na odwrót);

KLASA II
Do ćwiczeń w mailowaniu należy użyć programu pocztowego, np. programu używanego na pracowni komputerowej SeaMonkey Portable (program darmowy, w wersji portable, bez konieczności instalacji - po pobraniu trzeba tylko rozpakować i można pracować. Wersja dla systemu Windows).

Materiały do części teoretycznej:
* www.kurshtml.edu.pl - pełny i bardzo dobrze opracowany kurs HTML, CSS i jeszcze paru innych technik;
* miroslawzelent.pl/kurs-html - jeszcze jeden kurs HTML - w formie prezentacji video
* pawelkar.republika.pl - umiarkowana ilość dobrej wiedzy, trochę męcząca nawigacja, trochę nieaktualne parametry;
* pl.wikibooks.org - wiedza w pigułce i wcale nie tak skąpa;
* pl.wikibooks.org - systemy operacyjne dla gimnazjum, czyli podstawowa wiedza dla wszystkich, w tym szczególnie dla starszych klas z brakami wiedzy. Zawiera odnośniki do bardzo szerokiej wiedzy o poszczególnych systemach operacyjnych;
* pl.wikipedia.org - system operacyjny według Wikipedii, miejscami aż do przesady rozbudowany. Autorzy naprawdę chcieli się pochwalić ilością wyszperanego materiału;
* Niezbędnym elementem tych wiadomości jest orientacja w aktualnych parametrach (wielkości, szybkości itp.).

Grabiańska Anna
Bochniak Halina