wycieczki szkolne Stronę zmodyfikowano: 18.07.2014 - 01:21

Wycieczka połączona z udziałem w akcji "Czyste Tatry"

Lwów
Podhorce, Poczajów, Krzemieniec
Zbaraż, Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Św. Trójcy, Jazłowiec
Lwów

Udział wzięli:
Michał
Magda
Konrad
Ola
i wielu, wielu innych

oraz służbowo:
Alina
Basia
Piotrek

A tak widziała to Magda:

Tak byliśmy widziani obiektywem Magdy:

Jeśli ktoś z przedstawionych na fotografiach nie życzy sobie publikowania swojego wizerunku to proszę o przesłanie podpisanego maila
z numerem zdjęcia na adres adminstratora strony.

z numerem zdjęcia na adres adminstratora strony.

~ Galeria 1 ~       ~ Galeria 2 ~       ~ Galeria 3 ~

Między 25 a 27 marca 2010 roku klasy Va i IVb wybrały się na wycieczkę na trasie Wrocław - Drezno oraz zamki dolnośląskie. Oczywiście towarzyszyła im kadra pedagogiczna w składzie: p. Katarzyna Prajsnar wraz z mężem, p. Ewa Marczyk, p. Piotr Garlacz oraz mama jednego z naszych kolegów. Wyjazd zapowiadał się bardzo interesująco i taki też był. Mimo, że kilka osób z obu klas nie mogło jechać - nad czym ubolewaliśmy - było naprawdę sympatycznie.

Pierwszym punktem zwiedzania był Zamek Książ - zwany Perłą Dolnego Śląska. Majestatyczny, pełen wdzięku. Pomimo tego, co uczyniła mu druga wojna światowa (został skonfiskowany przez władze hitlerowskie w 1941 r. a od 1956 r. opustoszały niszczeje), prezentuje się świetnie. Liczne pokoje, salony, korytarze, które z wiekami były dobudowywane do pierwotnej postaci zamku, którego początki datuje się na lata 1288-1292 robią spore wrażenie na odwiedzających go turystach. Warto zobaczyć ten piękny zabytek, nie tylko ze względu na jego wdzięk, ale również na barwną, a zarazem skomplikowaną historię.

Tego samego dnia odwiedziliśmy zupełnie inny zamek - w Bolkowie, a raczej jego ruiny. Położony na Zamkowym Wzgórzu, otoczony miasteczkiem, budzi fascynację. Jego początki datuje się na IX wiek, kiedy to miał być wzniesiony przez pogańskiego księcia Bolecka. Jednak nie ma na to dowodów. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII wieku. Od 1995 r. jest on pod nadzorem "Bractwa Rycerskiego Zamku Bolków".

Wieczorem, zmęczeni po "zamkowych wyprawach" dotarliśmy do naszego lokum - hotelu w Lwówku Śląskim. Ale przed pójściem spać (?!) odbyliśmy małą rundkę po tym uroczym miasteczku.

Nazajutrz - gwóźdź programu - wyjazd do Drezna - stolicy Saksonii. Pojechaliśmy do najpiękniejszego miasta Europy. Faktycznie, Kraków wymięka... ;-) Mimo swojego aktualnego wyglądu, prawie nikt z naszej grupy nie mógł przyjąć do wiadomości, że Drezno pod koniec XV wieku zostało w ponad 90% strawione pożarem. Później odbudowane, stało się jednym z wielu ośrodków życia politycznego i kulturalnego Wielkiej Emigracji. Ale to nie koniec jego traumatycznych przeżyć... Podczas drugiej wojny światowej z 13 na 14 lutego 1945 r. alianckie naloty dywanowe zrównały miasto z ziemią. Drezno z czasem zostało odbudowane, ale tylko częściowo. Pomimo swojej długiej i bogatej historii, zachowało ono niewielką część swojej dawnej historycznej zabudowy. Do najważniejszych odbudowanych zabytków należą: rokokowy zespół pałacowy Zwinger, mieszczący Galerię Starych Mistrzów (ze słynnym obrazem Rafaela Santi - Madonną Sykstyńską), stara synagoga (Die alte Synagoge), kościół mariacki (Frauenkirche), galeria sztuki i skarbiec (Grünes Gewölbe) oraz opera Sempera (Semperoper).

Trzeciego i ostatniego dnia zwiedziliśmy nasze polskie miasto - Wrocław. Mimo nieciekawej pogody jaka nas zastała (kropiło...) udało nam się dostrzec jego piękno. Wrocław jest historyczną stolicą Śląska i kryje wiele ciekawych zabytków. Początki miasta sięgają roku 1000, jednak osadnictwo słowiańskie na Ostrowie Tumskim (dzisiaj jedna z dzielnic Wrocławia) istniało już 150 lat wcześniej. Chociaż miasto to również dotknęły liczne zniszczenia wojenne, zachowało ono swoje piękne budowle, także w stanie oryginalnym. W mieście zachowało się bardzo dużo zabytkowych kamienic, pochodzących z XIX i początków XX wieku. Wrocław jest największym skupiskiem zabytkowego budownictwa w Polsce oraz jednym z największych w Europie. Do dziś zachwyca swoim urokiem, który przetrwał mimo wojen.

Podsumowując - wycieczka udała się w 200%! Było bardzo ciekawie, wiele się też nauczyliśmy, poznaliśmy nowe miejsca... oby więcej takich wycieczek.

jm

W czwartek 26.11.2009r grupą 18 uczniów klas VI udaliśmy się w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, aby przez Jej ręce powierzyć Bogu egzamin dyplomowy i maturalny. Towarzyszyli nam: s. Urszula, p. prof. Piotr Garlacz oraz gościnnie ks. Mariusz Susek i s. Estera, która animowała śpiew.

W czasie podróży wysłuchaliśmy konferencji księdza na temat sakramentu pokuty, a p prof. Garlacz przedstawił nam dzieje sanktuarium. Dotarliśmy na miejsce lekko spóźnieni i rozpoczęliśmy nasze modlitewne zadumanie od drogi krzyżowej, którą przy pięknej, wręcz wiosennej pogodzie, odprawiliśmy na wałach jasnogórskich. Potem mieliśmy czas na małe "co nie co" i po godz. 13 zebraliśmy się przed kaplicą, aby udać się na Mszę św. Mieliśmy ten przywilej, że mogliśmy w niej uczestniczyć przed samym obrazem Matki Bożej oraz włączyć się czynnie w oprawę liturgiczną i muzyczną. Eucharystii przewodniczył ks. Susek, który sprawował ją w naszych intencjach.

Po zakończonej liturgii udaliśmy się w drogę powrotną. Było to dla nas radosne i głęboko duchowe doświadczenie.

Było magicznie
Jedzenie apetycznie
Wróbelki ćwierkały, skowronki śpiewały
Wyruszyliśmy w góry na dzionek cały.
Potem na basen
Był problem z czasem
Do ośrodka wróciliśmy
Brak dachu zobaczyliśmy.
W nocy było stopni siedem
Spaliśmy pod gołym niebem.
Ta baśniowa atmosfera,
Aż nam wszystkim dech zapiera.
Autobusem wracaliśmy,
Wszyscy głośno płakaliśmy.