archiwum - wyjazdy zagraniczne

Sprawozdanie z pobytu orkiestry kameralnej POSM II st. we Francji
w dniach od 21 do 30 marca 2011 roku.

Mała, 15-to osobowa orkiestra kameralna naszej szkoły, przygotowana przez prof. Wiesława Delimata, wróciła z 9-cio dniowego tournee w północnej Francji. Orkiestra, nazwana dla realizacji tego projektu "Cameratą di Cracovia", wystąpiła na czterech koncertach publicznych i na pięciu audycjach dla młodzieży szkół średnich. Na program orkiestry składały się następujące utwory:

• G. F. Haendel      3 suita Water Music na flet i smyczki
  • W. A Mozart       Serenada nr 13 g-moll "Eine Kleine nacht Musik" /KV 525/
  • A. Vivaldi        Kocert nr 4 opus 10 na flet, smyczki i basso continuo
  • J. S. Bach        Koncert na dwoje skrzypiec d-moll na smyczki i b.c. /BMW 1043/
  • J. S. Bach        Suita h-moll na flet, smyczki i basso continuo /BMV 1067/

Solistami orkiestry byli: Jean-Pierre Menuge - flet prosty oraz Anna Korczyńska i Angelika Kumięga - skrzypce (uczennice prof. A. Cofalika).

Program ten został wykonany:
24 marca w Kościele du Sepulcre w Abbeville,
26 marca w Kościele w Saint Martin en Campagne,
27 marca w Kościele Luterańskim des Billetes w Paryżu
29 marca w Kościele Romańskim w Falvy

Koncerty dla młodzieży szkolnej miały miejsce w szkołach w Abbeville, Eu i w Falvy. Wszystkie koncerty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem czego wyrazem były długotrwałe oklaski i wielokrotne bisy. Szczególnie godnym zapamiętania jest koncert w samym centrum Paryża (niedaleko katedry Notce Dame), w pięknym, o wspaniałej akustyce Kościele luterańskim des Billettes, który był zwieńczeniem odbywającego się XIV Festiwalu muzyki barokowej "Marais Chretien".

Oprócz koncertów były też wolne dni, w których można było odpocząć nad brzegiem klifowego wybrzeża Normandii. Dużym przeżyciem było zwiedzanie w dniu 28 marca Paryża, w tym Galerii Sztuki Współczesnej w Centrum Beaubourg. Dla naszych uczniów był to często pierwszy kontakt z obrazami takich malarzy jak: m.in. Matisse, Chagall, Kandinsky, Picasso, Dali.

Jan Leśniak